BYLIŚMY W BRUKSELI !!!

Wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli w dniach 31.05.2010 – 03.06.2010r.

Do Brukseli wyjechali laureaci konkursu „O Unii Europejskiej wiem wszystko”, organizowanego przez Posła do Parlamentu Europejskiego Wojciecha Olejniczka przy współpracy z biurem poselskim Jolanty Szamanek – Deresz.
W skład „grupy płockiej” weszli: Andrzej Pawłowski z op. Bogumiłą Stempińską (ZSCE), Adam Stasiak z op. Martą Gołębiewską (ZS Budowlanych), Anna Figat (IV LO) oraz my (Olga Ogieniewska z op. Bogdanem Majewskim – III LO). Do Warszawy dotarliśmy busem zorganizowanym przez biuro posła Zbigniewa Kruszewskiego.
Pod Salą Kongresową miała miejsce zbiórka innych grup jadących do Brukseli: z Warszawy, Żuromina, Płońska, Łowicza i Płocka. Wszyscy uczestnicy byli laureatami konkursów wiedzy o Unii Europejskiej.
W godzinach popołudniowych wyjechaliśmy autokarem firmy RAFTRANS z Warszawy do Brukseli przez Niemcy i Holandię.
Podczas tak długiej podróży mogliśmy wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami wycieczki. Podróż urozmaicali nam kierowcy, którzy opowiadali o swoich wyprawach po Europie.
Następnego dnia około południa dotarliśmy do Brukseli, gdzie zakwaterowaliśmy się w hotelu Albert.
Po krótkim odświeżeniu się pojechaliśmy na obiad do polskiej restauracji.
Popołudnie spędziliśmy w Parlamencie Europejskim. Mieliśmy tam możliwość wysłuchać ciekawego wykładu o funkcjonowaniu PE, spotkaliśmy się z fundatorem wyjazdu europosłem Wojciechem Olejniczakiem, obejrzeliśmy główną salę obrad i zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie na tle 27 flag państw UE.
W godzinach wieczornych w dzielnicy łacińskiej zjedliśmy kolację w tawernie włoskiej.
Następnego dnia po sytym śniadaniu musieliśmy opuścić hotel i udaliśmy się na spotkanie z panią przewodnik, która w ekspresowym tempie pokazała nam najbardziej interesujące fragmenty starego miasta. Pomimo krótkiego czasu wolnego, każdy uczestnik zaopatrzył się w pamiątki, w tym belgijskie czekoladki.
Po obiedzie przemieściliśmy się na peryferie Brukseli, aby zobaczyć Atomium, dawne miejsce Expo w Belgii.
Część naszej grupy wjechała na szczyt tego ciekawego obiektu, gdzie mogła podziwiać panoramę Brukseli i miniaturę Europy.
W godzinach popołudniowych z żalem musieliśmy opuścić piękną Brukselę i udać z powrotem do Polski.
Ponownie spędziliśmy noc w autokarze i popołudniu w Boże Ciało wróciliśmy do Warszawy, a nasza grupa busem do Płocka.
Sądzimy, że takie inicjatywy w większym stopniu dają możliwość integrowania się młodzieży wokół problematyki europejskiej.
Jeszcze raz dziękujemy panu europosłowi Wojciechowi Olejniczakowi za możliwość wyjazdu do Parlamentu Europejskiego, a wszystkim jego pracownikom z biur poselskich – za zorganizowanie i przebieg pobytu w Brukseli.
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii zdjęć z pobytu w Brukseli (patrz foto).
Galeria zdjęć (przejdź…)