Klasa I c na sesji w TNP

W poniedziałek 13.06.2011 r. klasa I c III LO brała udział w sesji popularnonaukowej w Towarzystwie Naukowym Płockim pt. „Czerwiec 1976 – spojrzenie po 35 latach”. Prelegentami byli historycy z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie: prof. Jerzy Eisler, dr Paweł Sasanka i Jacek Pawłowicz oraz goście z Radomia: Arkadiusz Kutkowski i Bogusław Bek. Wszyscy mają na swoim koncie liczne publikacje, dotyczące historii PRL. Zaproszeni historycy przedstawili referaty na temat  wydarzeń w Radomiu, Ursusie i Płocku 25 czerwca 1976 r.

Sesję otworzył i słowo wstępne wygłosił prezes TNP prof. Zbigniew Kruszewski, a następnie poprowadził ją dr Grzegorz Gołębiewski – członek Zarządu TNP i nauczyciel historii w III LO. Pierwszy referat wygłosił dr Paweł Sasanka nt. „Czerwiec’76 jako punkt przełomowy w dekadzie lat 70.”  Po nim wystąpił Arkadiusz Kutkowski, który mówił o przebiegu protestu w Radomiu.  Następnie Jacek Pawłowicz przedstawił Czerwiec 1976 r. w Płocku. Bogusław Beck mówił o odgłosach protestu czerwcowego w prasie zachodniej. Sesję podsumował dyrektor Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie prof. Jerzy Eisler. Słowo końcowe wygłosił prezes TNP prof. Zbigniew Kruszewski. Sesja spotkała się z dużym zainteresowaniem, czego świadectwem była szczelnie wypełniona sala. Wśród słuchaczy obecni byli emerytowany wicedyrektor III LO Adam Wojtalewicz oraz wiceprezes TNP dr Marian Chudzyński.

Dla młodzieży obecnej na sesji było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie. Wielu z nas dotychczas nie wiedziało, czym był Czerwiec 1976 r. w Polsce i w naszym mieście. Dzięki tej sesji wiemy więcej o przecież nie tak odległej historii.

 Aleksandra Grudna, Zuzanna Gruca kl. I c

Galeria zdjęć (przejdź…)