Rajd Bezpieczny Turysta

W dniu 12 maja 2016 r. odbył się rajd pieszy „Bezpieczny Turysta” – szlakiem zabytków Płocka, który realizowany był w ramach projektu „Bezpieczna+”.

W rajdzie brało udział 120 uczniów z klas I b, I d, III ag i III bg pod opieką nauczycieli: p. Grzegorza Gołębiewskiego, p. Jolanty Lipki, p. Bogdana Majewskiego, p. Małgorzaty Kroczak i p. Agnieszki Szymanowskiej. Komandorem rajdu był p. Bogdan Majewski.

Rajd rozpoczął się krótką prelekcją na temat bezpieczeństwa w poruszaniu się młodzieży w ruchu drogowym w mieście i na wsi, przedstawioną przez p. starszą sierżant Martę Wronkę z Wydziału Ruchu Drogowego Policji. Po zakończeniu prelekcji uczniowie mieli okazję zadawać pytania, na które odpowiadała Pani sierżant.

Następnie sprzed szkoły młodzież wraz z opiekunami ruszyła zwiedzać nasze miasto. Aby czynnie promować bezpieczeństwo na drodze, wszyscy uczestnicy byli ubrali w kamizelki odblaskowe.

Naszym pierwszym przystankiem był pomnik Ignacego Łukasiewicza, gdzie dowiedzieliśmy się o słynnym polskim pionierze naftownictwa.
Dalej ruszyliśmy zwiedzać płockie zabytkowe cmentarze. Przy kilku mogiłach p. Grzegorz Gołębiewski przedstawił nam historię poległych bohaterów walczących za wolność Polski.

Dalsza droga prowadziła na starówkę, po drodze zobaczyliśmy kościół Mariawitów. Po dotarciu przed ratusz miejski, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia przed fontanną „Afrodytą” i odpoczywając zjedliśmy co nieco. W trakcie wędrówki nad Wisłą zatrzymaliśmy się przy pomniku Bolesława Krzywoustego. W tym miejscu Pan Bogdan Majewski pokazując nam dolinę Wisły, opowiedział o jej  geomorfologicznej historii.

Schodząc na nadbrzeże Wisły mogliśmy podziwiać stromą skarpę i znajdujące się na niej zabytki. Nie odmówiliśmy sobie wejścia na jedyne w Polsce molo, zbudowane na rzece. W drodze powrotnej czekało nas pokonanie stromych schodów po górę. Po dotarciu do Katedry Płockiej poznaliśmy historię tego kościoła i zamku książąt mazowieckich. Obejrzeliśmy kamień pamiątkowy w miejscu złożenia ziemi z barykad w 1920 roku.

Dalsze kroki skierowaliśmy na dawny Rynek Kanoniczny, tam p. Grzegorz Gołębiewski przedstawił okoliczności nieudanego ataku powstańców na Odwach 22.01.1863 r. Na ulicy Tumskiej zatrzymaliśmy się przy Muzeum Mazowieckim, w którym znajdują się ciekawe eksponaty z okresu secesji.

Ostatnim etapem naszego marszu był Nowy Rynek, zakończenie rajdu nastąpiło przed budynkiem Teatru Dramatycznego.

Ta kilkugodzinna wędrówka pozwoliła nam docenić uroki naszego miasta i pomimo zmęczenia, byliśmy zadowoleni.

Zapraszamy wszystkich za rok!!!

Galeria zdjęć (przejdź …)