XIII Szachowe Mistrzostwa III LO

21 września 2017 r. w auli szkoły odbyły się XIII Szachowe Mistrzostwa III LO. Do walki stanęło 28 zawodników, w tym 2 dziewczyny. Początkowo organizatorzy zakładali odrębne mistrzostwa III LO i G 13, jednak ponieważ z gimnazjum zgłosił się tylko jeden zawodnik – Wiktor Dudkiewicz z kl. III bg – mistrzostwa III LO faktycznie przekształciły się w mistrzostwa Zespołu Szkół Nr 3. Sędzią głównym zawodów tradycyjnie już był p. Tomasz Zbrzezny. Zawodnicy podzieleni zostali na trzy grupy po 10 i 9  zawodników. Z każdej grupy po 2 pierwszych graczy awansowało kolejno do finału A, B, C i D. Tempo gry – 10 minut na partię dla każdego zawodnika.

            Z grupy I do finału A awansowali: Dariusz Turbacz (kl. II g) – 9 pkt. z 9 i Wojciech Sadecki (kl. I c) – 7 pkt. z 9. Z grupy II awansowali: Wiktor Dudkiewicz (kl. III bg) – 8 pkt z 8 i Hubert Lendzion (kl. II a) – 5,5 pkt z 8. Z grupy 3 awansowali: Adam Milewski (kl. I c) – 7 pkt. z 8 i Krzysztof Rakowski (kl. II g) – 7 pkt. z 8. Pozostali zawodnicy grali w finale B i C. O pechu mógł mówić ubiegłoroczny wicemistrz szkoły Maciej Krawczyk (kl. III g), który wprawdzie zdobył tyle samo punktów, co Hubert Lendzion (+5 =1 – 2), ale miał gorszą punktację dodatkową, co go zepchnęło do finału B.

            W finale A pewne, choć niespodziewane, zwycięstwo odniósł Wiktor Dudkiewicz (5 pkt. z 5), przed Adamem Milewskim (3 pkt. z 5) i Krzysztofem Rakowskim (3 pkt. z 5). Dwaj ostatni zdobyli wprawdzie taką samą ilość punktów, ale lepszą punktację dodatkową miał Adam Milewski. Losy 2 i 3 miejsca rozstrzygnęły się w partii Milewski – Turbacz, wygranej przez A. Milewskiego, co pozwoliło mu zdobyć wicemistrzostwo szkoły. Tak więc mistrzem Zespołu Szkół Nr 3 został najmłodszy z zawodników, a ubiegłoroczny mistrz -Krzysztof Rakowski musiał zadowolić się 3 miejscem.

            Finał B wygrał Adam Sarnowski (kl. II a) – 3,5 pkt. z 5.

            Turniej tradycyjnie przygotowali nauczyciele Grzegorz Gołębiewski i Bogdan Majewski. Puchar dla zwycięzcy zakupiono z funduszy Rady Rodziców Zespołu Szkół Nr 3. Turniej otworzyła i puchary wręczyła Pani Wicedyrektor Dorota Cywińska.

Tekst i foto – G. Gołębiewski

Galeria zdjęć (przejdź …)