Harcerze uczcili pamięć „Akcji pod Arsenałem”

W dniach 23 – 25 marca harcerze z 13 Drużyny Starszoharcerskiej „Filantroperzy” wzięli udział w Ogólnopolskim Rajdzie „Arsenał”. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „ Wymarzone pojutrze” i odnosiła się do hasła Szarych Szeregów:  „dziś, jutro, pojutrze”. Tadeusz Zawadzki „Zośka”  powiedział: „Będę dalej w walce. […] Bo w tamtych, przyszłych czasach powstaną nowe fronty: społeczny, gospodarczy, kulturalny, polityczny. Ja właśnie szykuję się już teraz na jeden z tych przyszłych frontów.”

Zakwalifikowanie się na rajd nie było proste, trzeba było wykonać zadanie przedrajdowe. Musieli przygotować wywiady na temat patriotyzmu
z przedstawicielami trzech pokoleń. Jednym z rozmówców, był nauczyciel naszej szkoły pan Bogdan Majewski, którego słów użyli do podsumowania wywiadów:
„Nie trzeba biegać z flagą, żeby być dobrym patriotą.” Za zadanie uzyskali aż 18 punktów na 20 i przeszli rekrutację.

Rajd rozgrywał się na terenie całej Warszawy, a punkty dotyczyły frontów: społecznego, gospodarczego, kulturalnego i politycznego. Bardzo ważne było sprawne posługiwanie się mapą i komunikacją miejską, aby dotrzeć na czas
w właściwe miejsca. Były cztery główne punkty oraz wiele zagadek. Niektóre z nich dotyczyły np. wcielenia się w osoby chore lub niepełnosprawne, lub problemu zmniejszania się populacji pszczół. Filantroperzy zmierzyli się z analizą obrazów, dyskusją na temat sztuki i anarchii.

Nasza drużyna wyśmienicie poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami i zdobyła
II miejsce uzyskując 89 punktów na 100 możliwych. Jest to ogromny sukces. Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć.

Galeria zdjęć (przejdź … )