Światowy Tydzień Języka Włoskiego w III LO

W minionym tygodniu (15-21.10.2018) w naszej szkole hucznie świętowaliśmy obchodzony w wielu krajach Światowy Tydzień Języka Włoskiego. Dowiedzieliśmy się jak brzmi najdłuższy włoski wyraz, jaka jest pechowa liczba dla Włochów, dlaczego we Włoszech nie można przebywać w nocy na plaży, ile wynosi średnia długość życia we Włoszech, ile kilogramów makaronu rocznie spożywa statystyczny Włoch, gdzie we Włoszech płynęło z kranów wino zamiast wody i dlaczego, które zwierze jest narodowym symbolem Włoch oraz wiele innych ciekawostek dotyczących języka włoskiego oraz Włochów.

Na przerwach liczyliśmy schody po włosku, słuchaliśmy włoskiej muzyki oraz śpiewaliśmy włoskie piosenki. Była też okazja do odkrycia nowych talentów, bowiem chętni uczniowie tłumaczyli i recytowali włoską poezję.

Nie mogło również zabraknąć zgłębiania tajemnic kuchni włoskiej. Były potrawy regionalne, uczniowie przygotowali pesto, bruschettę, grissini, tagliatelle i pappardelle oraz oczywiście pizzę. Próbowaliśmy także włoskich słodkości, takich jak panna cotta, tiramisù, cantuccini czy crostata. Wszystko było pyszne. Okazuje się, że kuchnia włoska nie ma sobie równych.

Bardzo dziękuję wielu uczniom za zaangażowanie oraz włożony wysiłek w przygotowanie tego tygodnia, dziękuję za prawdziwą atmosferę świętowania oraz za to, że kochacie Włochy tak samo jak ja.

A presto!

Galeria zdjęć (przejdź … )