Wojewódzki Zlot Młodzieży „Żytkowice 2018”

W dniu 20 września 2018 r. odbył się Wojewódzki Zlot Młodzieży „Żytkowice 2018” w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, zorganizowany przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK, przy współpracy Kozienickiego Oddziału PTTK.

Główne cele Zlotu to: uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, popularyzacja turystyki pieszej wśród dzieci i młodzieży szkolnej, kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży szkolnej, poznawanie historii i tradycji niepodległościowych Mazowsza, popularyzacja walorów krajoznawczych Ziemi Kozienickiej.

W Zlocie brało 35 najlepszych 10-osobowych drużyn ze szkół Mazowsza. Wśród tych drużyn była Nasza szkoła, którą reprezentowali: Bartosz Sieradzki, Szymom Maraszek, Karolina Lewandowska, Natalia Kobuszewska, Natalia Krystyniak, Lidia Żuchowska, Aneta Lisicka, Nico de Bondt, Julia Ciarka i Patrycja Sulkowska pod opieką p. Bogdana Majewskiego i p. Jolanty Lipki.  

W godzinach rannych wyruszyliśmy autokarem z Płocka do Żytkowic koło Kozienic, gdzie dotarliśmy na uroczystości ku czci poległych legionistów przy Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach. Po krótkich przemówieniach zaproszonych gości i legionistów z grup rekonstrukcyjnych przedstawiciele młodzieży złożyli kwiaty i znicze.

Następnie udaliśmy się pieszo z przewodnikiem na trasę od Żytkowic do Królewskich Źródeł w Puszczy Kozienickiej. Przy bardzo ładnej pogodzie podziwialiśmy uroki puszczy. Po dotarciu do najbardziej urokliwego miejsca w Puszczy Kozienickiej – Królewskich Źródeł dostaliśmy od organizatorów prowiant i mogliśmy sobie upiec kiełbaskę nad ogniskiem. Po poczęstunku młodzież rywalizowała w trzech konkursach wiedzy – krajoznawczym, historycznym i o elektrowni Kozienice. W konkursie historycznym Bartek Sieradzki zajął trzecie miejsce.

Na zakończenie Zlotu każda drużyna dostała pamiątkowy dyplom, a my po tak pełnym wrażeń dniu musieliśmy wracać do Płocka.

Galeria zdjęć (przejdź … )