W drodze ku Niepodległej…

   Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest znakomitą okazją, by poznać dzieje naszego narodu. Uczniowie klas I h i III bg,  którzy uczestniczyli w projekcie W drodze ku Niepodległej…,  mieli okazję z historią zapoznać się w zupełnie niekonwencjonalny sposób.

   Współcześni kilkunastolatkowie  mają często problem za zrozumieniem, na czym polega bohaterstwo oraz przed jakimi dylematami stają ludzie zdecydowani walczyć za ojczyznę. Założeniem projektu było uświadomienie młodzieży, jak trudne decyzje musieli podejmować i jak wielkie ofiary ponosili ci, którzy ginęli za wolność.

   21 listopada 2018 r. przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego  im. „11 Grupy Operacyjnej NSZ” w auli naszej szkoły zaprezentowali sylwetki bohaterów, o których przez wiele lat milczano – żołnierzy podziemia niepodległościowego z Płocka i okolic. Pasjonującej prelekcji towarzyszył pokaz umundurowania i uzbrojenia, który również wzbudził wielkie zainteresowanie zebranych.

   28 listopada obie klasy pojechały do Warszawy. Pierwszym etapem wyprawy były Powązki Wojskowe, które uczniowie zwiedzili w towarzystwie przewodnika, szczególną uwagę poświęcając Łączce – miejscu pochówku pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956. Na dłużej zatrzymali również przy kwaterach powstańczych oraz  grobach „Zośki”, „Alka” i „Rudego” . We wszystkich tych miejscach zapalili biało-czerwone znicze.

  Bardzo ciekawym, choć nieco wstrząsającym doświadczeniem, okazała się wizyta w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej, w którym obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z warunkami życia osadzonych,  poznali również historię tego miejsca, które nadal kryje wiele mrocznych tajemnic. Uczniowie w hołdzie dla ofiar represji zapalili znicze w celach rotmistrza Pileckiego, generała „Nila” oraz pod Ścianą Straceń.

  Wycieczce towarzyszył nastój  powagi i zadumy. Atmosfera zmieniła się dopiero wieczorem za sprawą spektaklu pt. „Piloci” w Teatrze Muzycznym Roma.  Musical o miłości, której tłem były wydarzenia historyczne, przede wszystkim Bitwa o Anglię, zachwycił publiczność. Szczególnie wielkie wrażenie zrobiły niezwykle ciekawie wykorzystane środki techniczne stwarzające całkowitą iluzję rzeczywistości.

  Droga powrotna do Płocka upłynęła szybko i wesoło dzięki niespodziance – konkursowi z nagrodami, który stanowił dla uczniów okazję do pochwalenia się zdobytymi na wycieczce wiadomościami.

  Autorkami projektu były Aldona Fijałkowska i Ewa Żmudzin-Sulińska.

   Bardzo dziękujemy pani Małgorzacie Łaszczewskiej, pani Jolancie Maleckiej i panu Stanisławowi Krakowskiemu za współpracę i opiekę  nad uczniami podczas wyjazdu do Warszawy.

Galeria zdjęć (przejdź … )