Nie tylko 303… – lekcja historii inaczej

W dniach 3-6 grudnia na terenie naszej szkoły gościła wystawa autorstwa dr Tomasza Gintera  Nie tylko 303. Polscy piloci nad Europą 1939-1945,  udostępniona nam przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Wychodząc od najbardziej znanego tematu, jakim jest dywizjon 303, w przystępny i atrakcyjny sposób pokazuje ona jedną z najpiękniejszych kart polskiego wysiłku zbrojnego w czasie II wojny światowej, jaką były działania polskich lotników na Zachodzie.

Prezentację wystawy połączyliśmy  ze z organizowanymi przez łódzki  oddział IPN zajęciami z edukacyjno-strategicznymi wielkoformatowymi grami planszowymi. Wraz z edukatorami młodzież zgłębiała tajniki gry „303”. „303” jest szybką wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.

Przed nami nauka gry jeszcze w dwie planszówki – „111” oraz „Obrona Lwowa”, a wszystko to po to, aby drużyna z naszej szkoły godnie zaprezentowała się wiosną podczas  Ogólnopolskiego Turnieju  Gwiaździstej Eskadry.

Galeria zdjęć (przejdź … )