Drodzy Abiturienci!

Kto wie, co zakręt bliski kryje,

Drzwi tajemnicy, dziwną ścieżkę.

Tylem ją razy w życiu mijał,

Aż przyjdzie chwila, gdy nareszcie

Otworzy mi się droga nowa.

(J.R.R. Tolkien)

Z pewnością czekaliście na ten dzień bardzo długo i oto w końcu nadszedł – dziś, 30 kwietnia 2021 roku, kończycie edukację w  III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku.  Mijają prawie 3 lata od chwili, gdy po raz pierwszy przekroczyliście progi naszej szkoły. Za Wami setki dni spędzonych w budynku przy Łukasiewicza 11, wiele lekcji, klasówek, wycieczek, przedsięwzięć, spotkań  – to wszystko składało się na codzienną szkolną rzeczywistość. Gdy jednak myślicie o tym wspólnie spędzonym czasie, z pewnością wyobraźnia podsuwa przede wszystkim obrazy poznanych tu ludzi, konkretnych osób. Za Janem Wołkiem moglibyśmy powtórzyć:

Dzięki losie

Za to żeś dał mi w darze

Twarze, twarze

Te bliskie twarze

Że mi dałeś tę jasną oczywistość

Im świat większy

Tym bliższa bliskość.

Tej bliskości w tym roku odczuwamy wszyscy niedostatek. Nie przypuszczaliśmy, że życie przygotuje dla nas takie niespodzianki i każe zmierzyć się z wyzwaniami, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Wierzymy, że  wspólne trudne doświadczenie zdalnej edukacji pozwoliło Wam nie tylko zdobyć wiedzę i umiejętności, ale także pokazało to, co szczególnie ważne w życiu – wartość relacji, bliskości 
i przyjaźni, bo przecież największe bogactwo tkwi zawsze w drugim człowieku i to inni ludzie staja się dla nas najcenniejszą inspiracją.

Dziś, w tym szczególnym dniu ukończenia szkoły, chcielibyśmy Wam życzyć, żebyście zawsze podążali za tym, co Was uszczęśliwia i żebyście spełniali marzenia. Pamiętajcie, że prawdziwą satysfakcję daje robienie tego, co się kocha. Zatem idźcie przed siebie i otwierajcie wciąż nowe drzwi. Wierzymy, że jesteście gotowi do dalszej podróży z nabytym bagażem wiedzy, doświadczeń, życzliwości, szacunku, przyjaźni i pamięci, która pozwala nam zachować to, co ważne i wartościowe.

Kiedy będziecie osiągać kolejne sukcesy, zdobywać nowe szczyty, nie zapominajcie, że to właśnie tu – w murach III Liceum Ogólnokształcącego kształtowała się Wasza przyszłość.  Pamiętajcie o nas, o wielkiej społeczności III LO, której jesteście częścią. Pożegnanie jest potrzebne, by móc ponownie się spotkać. Dlatego nie mówimy Wam dziś „Żegnajcie”, tylko „Do widzenia”. „Na innej drodze”, „na innym szlaku” , jak napisał T. Fiedorowicz, albo po prostu w zawsze gościnnych progach naszej szkoły.

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna
III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami
Dwujęzycznymi
im. Marii Dąbrowskiej w Płocku