ZAJĘCIA KLASY III D
NA WYDZIALE GEOGRAFII I STUDIÓW REGIONALNYCH
UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
21 marca 2025 roku byliśmy w Warszawie na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie specjalnie dla nas został przygotowany program zajęć z geografii. Nie była to pierwsza nasza wizyta na UW. Wyjazd był efektem współpracy pomiędzy Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego a III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku.
Na miejscu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, aby na przemian uczestniczyć w zajęciach dotyczących skał i minerałów. Pierwsza grupa pod opieką p. Bogdana Majewskiego miała zajęcia na temat Minerały i skały w pigułce. Tę część zajęć prowadziła dr hab. prof. UW Elżbieta Rojan. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych i rzadkich minerałów i skał. W tym czasie druga grupa pod opieką pani Soni Konstantynowicz i p. Grzegorza Gołębiewskiego poszła na spacer po okolicznych ulicach, szukając minerałów i skał w mieście. Tę część zajęć prowadziła dr hab. prof. UW Irena Tsermegas. Nowym naszym doświadczeniem było szukanie i rozpoznawanie skał na chodnikach ulic i elewacjach budynków.
Po tych intensywnych zajęciach już wspólnie zostaliśmy przeniesieni w inny świat – przypraw i zapachów. Pan mgr Wojciech Doroszewicz poprowadził interesujące zajęcia na temat Geografia świata według roślin – przyprawy i aromaty. Każdy z nas miał okazję zobaczyć i powąchać przypraw z różnych kontynentów.
Ostatnim punktem programu były ponownie zajęcia w terenie. W tej części przewodnikiem po kampusie uniwersyteckim był dr Adam Tyszkiewicz. W sposób bardzo interesujący i pełen ekspresji opowiedział nam o historii Uniwersytetu Warszawskiego, pokazując najważniejsze historyczne obiekty. W drodze na Mariensztat zatrzymaliśmy się przy pamiątkowych muralach na zewnętrznych murach uczelni, ukazujących nieudane próby zdobycia UW w czasie Powstania Warszawskiego. Na koniec zobaczyliśmy słynną z samochodowych wyścigów barbórkowych ulicę Karową i ulicę Bednarską, gdzie mogliśmy się na chwilę przenieść w klimat starej Warszawy.
Dziękujemy wszystkim prowadzącym zajęcia za ciekawą dawkę wiedzy z geografii. Był to dzień pełen wrażeń i po raz pierwszy inaczej spędzony Pierwszy Dzień Wiosny. Szczególne podziękowania należą się dr prof. UW Bożenie Kicińskiej za zaplanowanie zajęć i koordynację naszego pobytu na Uniwersytecie Warszawskim.