W dniu 13 kwietnia dwa zespoły uczniów z naszego liceum wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie „Wielki Test Wiedzy Geograficznej” zorganizowanym przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu. Do konkursu przystąpili uczniowie: Bogusława Małecka i Kinga Pruszkowska z oddziału 3 d oraz Zuzanna Dziergowska, Gabriela Majorkiewicz i Kacper Matusiewicz z oddziału 4 d. Opiekunami uczniów byli nauczyciele geografii: p. Bogdan Majewski i p. Jolanta Lipka.

W tym roku do geograficznej rywalizacji zgłosiło się 35 zespołów z 8 województw.
Zmagania przebiegały w dwóch częściach. W pierwszej części, która miała formę testu pisemnego, wyłoniono 5 najlepszych drużyn, które awansowały do drugiego etapu, czyli quizu, w którym należało wykazać się szeroką wiedzą z zakresu geografii fizycznej i społeczno-ekonomicznej świata oraz z geografii Polski. Uczestnicy nie mieli łatwo, w pierwszej kolejności zmierzyli się z testem gdzie musieli wskazać się wiedzą m.in. jaką temperaturę mają fumarole, jaki kształt ma wydma paraboliczna albo w którym kraju mieszkają najszczęśliwsi ludzie. Podczas quizu rozegrane zostały trzy  rundy pytań, które udowodniły że nawiązania do geografii można znaleźć wszędzie, i w filmach animowanych i w lekturach szkolnych.

Konkurs powiązany był z warsztatami i pokazami naukowymi dla uczniów oraz warsztatami dla nauczycieli geografii pt. „Serwisy i geoportale GIS z danymi przestrzennymi”

Podczas sprawdzania przez jury pierwszej części konkursu uczniowie uczestniczyli w warsztacie „Współczesna aktywność wulkaniczna Ziemi”.
Drugi etap konkursu miał formę turnieju, podczas którego zwycięskie drużyny zmagały się z zadaniami, a pozostali uczestnicy wraz z opiekunami kibicowali na widowni.

Pomimo, że nasi uczniowie nie znaleźli się na podium, to i tak  było to bardzo ciekawe doświadczenie dostarczające zarówno wiedzy jak i rozrywki.