Młodzieżowe Wybory do Parlamentu UE  2024

W dniu 28.05.2024 r. w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku odbyły się szkolne Wybory do Parlamentu Europejskiego (symulacja) organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Młodzi głosują.

Celem tej akcji jest przybliżenie młodzieży idei i zasad organizacji wyborów, upowszechnianie wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli oraz zachęcenia do większego zaangażowania się w życie społeczne i polityczne.

Należy podkreślić, że organizacja symulacji wyborów w szkole nie jest agitacją wyborczą, natomiast jest działaniem edukacyjnym, obywatelskim i profrekwencyjnym. 

Ogólnopolski projekt „Młodzi głosują” ma wyłącznie charakter edukacyjny. Nie wspiera żadnego z kandydatów, komitetów wyborczych czy reprezentowanych przez nie partii!

W ostatnim tygodniu przed wyborami uczniowie mogli zapoznać się z zasadami głosowania i z głównymi założeniami komitetów wyborczych.

Młodzieżowe Wybory do Parlamentu Europejskiego (symulacja) odbywały się w auli szkoły, w godzinach od 8:45 do 12:15. Uczniowie po okazaniu legitymacji dostawali kartę do głosowania, potwierdzając odbiór własnoręcznym podpisem. Następnie w specjalnie wydzielonych miejscach auli mogli samodzielnie oddać głos na jeden z dziesięciu  komitetów wyborczych (obszar woj. Mazowieckiego). 

Po zakończeniu wyborów Komisja Wyborcza w składzie: Julia Świtalska, Anna Szafran, Anna Szczepańska i Kinga Ziembińska (klasa II c) dokonała przeliczenia głosów i ustaliła liczbę oddanych głosów na dany komitet wyborczy.

Koordynatorem działań związanych z młodzieżowymi wyborami był p. Bogdan Majewski.

Wyniki głosowania w naszej szkole na komitety wyborcze:

Ilość uprawnionych do głosowania uczniów: 563, a głosów oddanych: 397 w tym nieważnych: 9. Frekwencja wyborcza wyniosła : 70,52 %

Głosy ważne oddane na dany komitet:

Lp.

Nazwa komitetu wyborczego

Liczba oddanych głosów

1.

KKW Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe)

101

2. KW Konfederacja Wolność i Niepodległość

59

3. KW Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska

17

4. KW Polexit

13

5.

KKW Koalicja Obywatelska

93

6.

KKW Lewica

34

7. KW Prawo I Sprawiedliwość

45

8. KW Normalny Kraj*

12

9. KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców*

5

10.

KW Ruch Naprawy Polski*

5

 11.

KWW  Głos Silnej Polski

4

Dziękujemy wszystkim za tak duże zainteresowanie symulacją wyborów.